Budoucnost restaurování umění

Umění je věčné – umělecká díla nikoli!

Životnost uměleckého díla je omezená. Obrazy, fresky, kresby nebo sochy je zapotřebí opravovat a udržovat tak, aby co nejlépe odpovídaly původnímu stavu, což je nelehký úkol – zvláště pokud je dílo například z 16. století!

O něco lehčím úkolem je zabavit se v dnešním 21. století, neboť k tomu existuje velké množství možností – třeba v Playamo, které svým uživatelům nabízí atraktivní a zábavné hry, ze kterých si vybere každý.9aa460b7b7594790b804755cc25ada4c - Budoucnost restaurování umění

Anorganické barvy jsou trvalejší než organická barviva

Například přežití živých barev používaných v renesančním umění 16. století je z velké části způsobeno chemickou stabilitou anorganických pigmentů. Organická barviva a akrylové barvy, které se ve 20. století hojně používaly, pravděpodobně vyblednou a jejich plastové pojivo může depolymerovat, což může způsobit, že se povrch díla rozdrolí.

Umění se snoubí s vědou

Moderní konzervátoři pracují na zdokonalování metod a proaktivně zpomalují vyblednutí. Nedávná témata diskutovaná na průmyslových konferencích zahrnovala zdokonalení metod, stejně jako oblasti nanotechnologií a umělé inteligence a způsob jejich použití v oblasti

ochrany a obnovy uměleckých děl. Vzhledem k tomu, že věda je běžněji integrována do oblasti ochrany umění, techniky a metody se budou i nadále zdokonalovat.

Protože ikonická umělecká díla stále stárnou, zůstává restaurování umění zásadním nástrojem k zajištění dostupnosti a dlouhověkosti obrazu. Tato praxe zajímá nadšence a sběratele umění, protože hodnota těchto děl do značné míry závisí na podmínkách restaurování.

Proces je tak zajímavý, že například nizozemské muzeum Rijksmuseum v červenci roku 2019 již zpřístupnilo restaurování slavného Rembrandtova díla „Noční hlídka“. Zájem o osobní i online prohlídky restauračního ateliéru byl nebývalý a jisté je. že zájem o tuto oblast poroste i v budoucnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *